GovTech Naujienos

Lietuva Pasaulio banko GovTech brandos indekse pakilo į 8-tą vietą

Pasaulio bankas sudarė 2022 m. skaitmeninės transformacijos viešajame sektoriuje GovTech brandos indeksą, kuriame Lietuva – viena iš lyderių pasaulyje, iš 39-tosios vietos pakilusi į 8-tąją. Indekso 1-ąją vietą užėmė Pietų Korėja, Estija liko 6-ta, o kaimyninė Latvija pasiliko 27-oje vietoje.


GovTech brandos indeksas (angl. GovTech Maturity Index, GTMI) – tai Pasaulio banko sukurta, viena išsamiausių priemonių matuoti skaitmeninei transformacijai viešajame sektoriuje. Šiuo indeksu siekiama papildyti jau esamas valstybių matavimo priemones ir diagnostiką, suteikiant pagrindą vertinti GovTech brandai, bei nustatyti sritis, kuriose reikalingas tobulinimas. Indekse vertinti 4 pagrindiniai valstybių skaitmeninės transformacijos rodikliai: piliečių įtraukimo, viešųjų paslaugų, GovTech įgalintojų ir pagrindinių valdžios sistemų.

Pirmąjį GTMI Pasaulio bankas išleido 2020 m., koronaviruso pandemijos įkarštyje. Anais metais Lietuva, nors ir priskirta prie GovTech lyderių pasaulyje, užėmė gerokai žemesnę, 39-tą vietą. Tačiau nuo tada, kai pirmąkart matuotas GovTech brandos lygis, Lietuva spėjo rimtai pasižymėti skaitmeninės transformacijos pasiekimuose.

Rodiklis, kuriame Lietuva surinko daugiausiai balų – viešosios paslaugos. Vienas iš gerųjų pavyzdžių, padėjusių pakilti indekse, yra VMI pajamų deklaravimą palengvinantys vedlys, pasirodęs 2020 m. Šis patogus įrankis, pakeitęs pilkas, rankiniu būdu pildomas lenteles, gyventojams sudaro galimybę jau suformuotas pajamų deklaracijas patogiai peržiūrėti bei patvirtinti vos kelių mygtukų paspaudimu.

Kitas rodiklis, kuris per paskutinius keletą metų žymiai pakilo ir, pagal pateiktus duomenis, „ištempė“ Lietuvą į 8-tąją vietą, yra GovTech įgalintojų rodiklis.  Lietuvoje su šia sritimi jau trejus metus dirba „GovTech laboratorijos“ komanda, veikianti Inovacijų agentūroje. Būtent ši komanda stipriai ir pagerino Lietuvos rezultatą.

„Nors treji metai neatrodo ilgas laiko tarpas, tačiau savo akimis galime matyti, kaip viešasis sektorius keičiasi – vis dažniau eksperimentuoja su naujausiais technologiniais sprendimais, noriau bendradarbiauja su inovatyviomis įmonėmis. „GovTech laboratorijos“ veikla prisideda ir prie kultūrinio pokyčio – kelia viešojo sektoriaus inovacinius įgūdžius, kurie padeda organizacijose įgyvendinti skaitmeninius projektus. Džiugu, jog tai įvertina  tokios organizacijos kaip Pasaulio bankas“, – teigia Romualda Stragienė, Inovacijų agentūros direktorė.

Kiti du rodikliai, kuriuose skaitmeninės transformacijos kontekste vertinta Lietuva, buvo piliečių įtraukimo, kur vertinta ePilietis.lt platforma, ir pagrindinių valdžios sistemų, kur vertinta valstybės informacinių išteklių debesija, ePaslaugos.lt platforma ir kt. sistemos.

More GovTech News

Skip to content