Inovacijų kūrėjams – galimybė diegti naujausius technologinius sprendimus viešajame sektoriuje
Viešųjų pirkimų tarnyba ir Inovacijų agentūra liepos 12 d. pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuri padės stiprinti abiejų įstaigų darbą, kuriant inovatyvių viešųjų pirkimų kompetencijų tinklą. Susitarimas taps pagrindu keistis gerąja praktika ir savo patirtimi dalintis su kitomis viešojo sektoriaus organizacijomis, tuo pačiu atvers inovacijų kūrėjams galimybes siūlyti naujausius technologinius sprendimus, kurie tobulins viešųjų paslaugų teikimą.
Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Darius Vedrickas įsitikinęs, jog šis bendradarbiavimas padės teikti dar kokybiškesnes konsultacijas pirkimų vykdytojams ir pirkimuose siekiantiems dalyvauti verslo ir mokslo atstovams.
„Tarnyba prisidės prie inovacijų projektų viešųjų pirkimų sėkmės ir efektyvumo savo žiniomis ir patirtimi. Konsultuos, patars, padės surasti tinkamus kelius efektyvioms pirkimų procedūroms. Norime, kad sėkmingų inovatyvių pirkimų Lietuvoje daugėtų“, – sako D. Vedrickas.
Remiantis statistiniais duomenimis Lietuvoje visi viešieji pirkimai sudaro 6,3 mlrd. Eur arba 13 proc. BVP. Inovatyviųjų viešųjų pirkimų vertė Lietuvoje pastaraisiais metais svyravo nuo 0,9 iki 2,4 mln. Eur., tačiau tai sudaro tik apie 1 proc. nuo bendros viešųjų pirkimų vertės. To priežastis – perkančiųjų organizacijų kompetencijų ir praktikos stoka, baimė prisiimti papildomą riziką, susijusią su inovatyvaus sprendimo įsigijimu, rekomendacijų, kaip reikėtų vykdyti inovatyviuosius viešuosius pirkimus, trūkumas.
Sieks didinti inovatyvių viešųjų pirkimų skaičių Lietuvoje
Inovacijų agentūros vadovės nuomone, minėti pirkimai yra suvokiami kaip brangūs ir sunkiai įgyvendinami, todėl dažniausiai yra pasirenkami tradiciniai viešųjų pirkimų metodai.
„Lietuva turi užsibrėžusi tikslą iki 2030 m. padidinti inovatyvių pirkimų dalį iki 20 proc. Tai reiškia ambicingą lūkestį, kad penktadalis pirkimams naudojamų viešųjų finansų būtų nukreipiama į sritis, kuriančias aukštą pridėtinę vertę. Nukreipdami viešuosius finansus į inovacijas galime ne tik paskatinti proveržio sričių vystymąsi, tačiau ir prisidėti prie geresnių viešųjų paslaugų kūrimo. Todėl džiaugiamės galėdami sukurti prasmingą bendradarbiavimo ryšį šioje srityje, kuris, tikimės, bus naudingas inovuoti norinčioms Lietuvos viešojo sektoriaus organizacijoms ir inovacijas kuriančiam verslui“, – teigia R. Stragienė.
Inovatyvių viešųjų pirkimų skatinimą užtikrins Darniųjų pirkimų skyrius Viešųjų pirkimų tarnyboje, o Inovacijų agentūroje – GovTech Lab skyrius, kuris viešajame sektoriuje skatina inovatyvių sprendimų kūrimą bei jų pritaikymą valstybėje.
Apie susitarimo projektą
Inovatyvių viešųjų pirkimų tinklo sukūrimą paskatino 2021–2030 metų nacionalinio pažangos plane, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. rugsėjo 9 d. nutarimu Nr. 998 „Dėl 2021–2030 metų nacionalinio pažangos plano patvirtinimo“ nustatytas siekis, jog Lietuva padidins inovatyvių viešųjų pirkimų vertės dalį nuo visų viešųjų pirkimų vertės ne mažiau kaip 5% iki 2025 m. ir 20% iki 2030 m.
Taip pat siekiama įgyvendinti Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ trečio ramsčio „Pažangus, tvarus ir integracinis augimas, įskaitant ekonominę sanglaudą, darbo vietų kūrimą, našumą, konkurencingumą, mokslinius tyrimus, plėtrą ir inovacijas, ir gerai veikianti vidaus rinka su stipriomis mažosiomis ir vidutinėmis įmonėmis“, penkto komponento „Aukštasis mokslas, nuosekli mokslo ir inovacijų skatinimo sistema ir aukštos pridėtinės vertės verslas“ 2 papriemonę „Padidinti inovacijų paklausą Lietuvoje išnaudojant viešųjų pirkimų potencialą“.