Ar Lietuva taps žaliųjų startuolių traukos centru?
Neseniai išleista Jungtinių Tautų ataskaita apie klimato kaitą patvirtina, jog vykstantys procesai pasaulyje neišvengiamai privers mus pakeisti savo įpročius. Žmonija turės susitaikyti su dažnėjančiomis sausromis, gaisrais, potvyniais, vandens trūkumu ir daugybe kitų iššūkių, kuriuos laikui bėgant sukels klimato kaita. Tačiau ne viskas taip niūru, kaip iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti – šalys jau dabar stengiasi užkardyti radikaliausius pokyčius, o šią savaitę Lietuvoje virtualiai lankosi 18 žaliųjų startuolių iš viso pasaulio, pasiryžusių kovoti su kylančiais iššūkiais.
Šie startuoliai – tai tarptautinės „Global Scale-up“ programos dalyviai, savo sprendimais bandantys įgyvendinti vieną iš Jungtinių Tautų Klimato kaitos konferencijos (COP26) keliamų iššūkių, siekiančių išspręsti klimato kaitos problemas. Programoje startuoliai pagrindinį dėmesį skiria trims klimato kaitos iššūkiams – aplinkos atsparumo didinimui, maisto atliekų mažinimui ir transporto dekarbonizacijai.
Tarptautinio tinklo „CivTech Alliance“ organizuojama „Global Scale-up“ programa – tai pirmoji pasaulyje tokio tipo programa, supažindinanti žaliuosius startuolius su 10-ies šalių, tokių kaip JAV, Australijos, Vokietijos, Danijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių politikos formuotojais, inovacijų ekosistemos dalyviais bei investuotojais. Šioje programoje dalyvaujantys startuoliai taip pat turės galimybę pristatyti savo sprendimus lapkritį vyksiančioje COP26 konferencijoje Glazge, Škotijoje.
Pirmadienį, spalio 11 d. žalieji startuoliai jau susitiko su Aplinkos ministru Simonu Gentvilu, „Investuok Lietuvoje“, „Go Vilnius“, „Startup Lithuania“ bei „GovTech laboratorijos“ atstovais. Susitikimo metu startuoliams pristatyta inovacijų ekosistema ir plėtros galimybės Lietuvoje, svarstyta, kodėl verta rinktis būtent mūsų šalį žaliajam verslu.
Antradienį startuoliai susitiks su Aplinkos ministerijos, Žemės ūkio ministerijos, Susisiekimo ministerijos, „Ignitis“ bei kitų institucijų atstovais aptarti bendradarbiavimo galimybes, o trečiadienį jų laukia susitikimas su potencialiais investuotojais iš „Katalista Ventures“, „Change Ventures“ ir „Startup Wise Guys“ rizikos kapitalo fondų. Lietuva siekia pritraukti šiuos startuolius į šalį bei padėti jiems čia išbandyti savo kuriamus sprendimus.