GovTech iššūkiai

Melioracijos sistemų būklės įvertinimas panaudojant palydovinių nuotraukų informaciją ir dirbtinio intelekto algoritmus

Radviliškio rajono savivaldybės administracija ieško integruoto ilgalaikio dirvos įmirkimo monitoringo sprendimo, pagrįsto atviros prieigos „Sentinel“ palydovų kosminėmis nuotraukomis, antžeminiais matavimas ir šiuolaikiniais dirbtinio intelekto algoritmais.

Kontekstas

  • Melioracijos sistemos Lietuvoje buvo įdiegtos pokario kolektyvizacijos laikotarpiu ir per pastaruosius tris dešimtmečius didžioji dalis šios sudėtingos bei itin brangios infrastruktūros nebuvo renovuota. Požeminė drenažo sistema daug kur užako ar buvo mechaniškai pažeista dėl pernelyg gilaus arimo ar sunkiosios technikos pagalba naikinant sumedėjusios augalijos plotus.
  • Požeminio drenažo ir melioracijos griovių būklės įvertinimas – inžineriniu požiūriu sudėtingas, imlus kvalifikuotų specialistų darbui ir dėl to – labai brangus procesas, kurio šiuo metu imasi tik nedaugelis stipriausių ūkininkų, dažniausiai pasinaudojusių Europos Sąjungos ar valstybės parama, nes savų lėšų nepakanka. Šiuolaikinės inovatyvios technologijos leidžia atlikti požeminio drenažo „taškinį“ remontą būtent tose vietose, kur jo pralaidumas yra sumažėjęs, kas leidžia labai pagreitinti ir atpiginti melioracijos sistemų renovacijos procesą.
  • Tačiau siekiant išlaikyti ir pagerinti žemės ūkio naudmenų produktyvumo lygį, neišvengiamai teks imtis melioracijos sistemų atnaujinimo ir optimizavimo atskirų savivaldybių ir net visos šalies mastu, todėl jau dabar yra būtina atlikti objektyvų ir kompleksinį melioracijos sistemos būklės įvertinimą bei nustatyti aiškius prioritetus ir darbų eiliškumą, kad būtų pasiektas maksimalus efektas su mažiausiomis sąnaudomis ir per trumpiausią laiką.

Sprendimas

  • Reikalinga sukurti integruotą ilgalaikio dirvos įmirkimo monitoringo sistemą, pagrįstą atviros prieigos „Sentinel“ palydovų kosminėmis nuotraukomis, antžeminiais matavimas ir šiuolaikiniais dirbtinio intelekto algoritmais.
  • Ilgalaikis kosminių nuotraukų archyvas leistų nustatyti atskirų sklypų įmirkimo būklės pokyčius skirtingose pavasario ir rudens hidrologinio režimo situacijose per pastarųjų 5 metų ar net ilgesnį laikotarpį. Remiantis šiais duomenimis, pagamintais naudojant tuos pačius „Sentinel“ palydovų duomenis, būtų galima įvertinti labiausiai apleistus melioracijos sistemos plotus ir atlikti pirminį rajono melioracijos sistemos rekonstrukcijos darbų projektavimą, pradedant melioracijos griovių ir kolektorių išvalymu ir baigiant atskirų požeminės sistemos atšakų taškiniu remontu, atliekamu atskirų laukų lygmeniu, kad būtų atkurta efektyvi visos sistemos cirkuliacija.

Prizai dalyviams

Premijos bus skiriamos pirmąją, antrąją ir trečiąją vietą projektų eilėje užėmusiems dalyviams:

  • 1 vieta – 13 800 eurų
  • 2 vieta – 3 000 eurų
  • 3 vieta – 3 000 eurų

Papildoma informacija

Projektų ar prašymų dalyvauti priėmimo terminas baigėsi 2021-09-21, 10:00 val.

Detalų iššūkio aprašymą bei skelbimą apie projektų konkursą rasite centrinėje viešųjų pirkimų sistemoje (CVP IS).

Skip to content