GovTech iššūkiai

Kaip automatiškai nuasmeninti medicininių tyrimų vaizdus?

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos ir Sveikatos apsaugos ministerija ieško inovatyvaus sprendimo, kurio pagalba būtų galima automatiškai pašalinti asmens duomenis iš medicininių tyrimų vaizdų.

Kontekstas

  • Kaip Europoje, taip ir Lietuvoje, auga poreikis pakartotiniam sveikatos duomenų naudojimui. Tam, kad sveikatos duomenys būtų įveiklinti, jie turi būti nuasmenininti, taip užtikrinant asmens duomenų apsaugos reikalavimus.
  • Viena iš sveikatos duomenų rūšių yra medicininiai vaizdai. Norint paruošti medicininius vaizdus pakartotiniam naudojimui reikia mechaniškai rasti ir paslėpti asmens duomenis kiekviename vaizde. Kadangi šis procesas reikalauja didelių laiko sąnaudų, medicininių vaizdų nuasmeninimo praktika nėra plačiai taikoma, todėl pakartotinis medicininių vaizdų naudojimo potencialas yra neišnaudotas
  • Rinkoje esantys sprendimai gali nuasmeninti tik metaduomenis, tačiau daugelis medicininių prietaisų saugo asmens duomenis medicininio vaizdo lygmenyje (DICOM formate), o ne atskirame metaduomenų faile. Sukūrus automatizuotą medicininių vaizdų nuasmeninimo įrankį, įvairūs medicinos vaizdai galėtų būti paruošti pakartotiniam naudojimui be didelių laiko ir žmogiškųjų resursų sąnaudų.

Sprendimas

  • Sprendimas turėtų automatiškai, nereikalaujant specifinių duomenų mokslo kompetencijų, nuasmeninti, t.y. ištrinti visą su asmens duomenimis susijusią informaciją esančią tiek pačiame vaizde, tiek atskirame metaduomenų faile, ir būti pritaikomas įvairiems medicininiams vaizdams sugeneruotiems įvairių prietaisų.
  • Vaizdų nuasmeninimo įrankiui kurti gali būti pasitelkta Santaros klinikų sukaupti medicininiai vaizdai su netikrais asmens duomenimis, todėl jiems netaikomas BDAR ir jie gali būti naudojami be teisinių apribojimų. Tokių vaizdų yra 2,405 iš 7-ių skirtingų tyrimo metodikų (kompiuterinė tomografija, elektrokardiograma, rentgeno radiologija ir kiti).
  • Konkretūs sprendimo reikalavimai yra nurodyti detaliame iššūkio aprašyme.

Sprendimo vertinimo kriterijai

  • Idėjos inovatyvumas ir tinkamumas (40 proc. suminio balo);
  • Idėjos komercinis potencialas ir konkurencingumas (40 proc. suminio balo);
  • Idėjos autorių kompetencijos ir motyvacija (20 proc. suminio balo).

Kontaktinė informacija

Jei turite klausimų, susijusių su procesu, dalyvavimu, terminais ar kita GovTech iššūkių serijos dalimi arba jeigu norite gauti prieigą prie iššūkio aprašyme minėtų duomenų – susisiekite el. paštu info@govtechlab.lt

Skip to content